Az egészséges életmód fenntartása és az aktív életmód két olyan tényező, amely nagyon fontos az életünkben. Azonban vannak olyan időszakok, amikor kénytelenek vagyunk szünetet tartani az edzéstől. Lehet, hogy azért, mert megsérültünk, mert munkahelyi elfoglaltságaink miatt nem jutunk időhöz, vagy akár azért, mert a pandémia miatt zártak be a sportlétesítmények. Bár ezek az okok teljesen eltérőek, a végeredmény ugyanaz: hosszabb-rövidebb időre szüneteltetni kell az edzést. A cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb tanácsokat és javaslatokat arra, hogy hogyan térhetsz vissza az edzéshez úgy, hogy az a lehető legkevésbé befolyásolja az egészségedet.
Az első lépés: konzultálj orvosoddal!
Az egészség mindenek felett áll, így ha szüneteltetni kell az edzést, az orvosi javaslatokat kell követni. A legjobb megoldás az, ha először orvosoddal beszélsz, hogy milyen típusú aktivitás engedélyezett, és mennyi időt tölthetsz az edzőteremben. Ezzel az óvintézkedéssel elkerülheted a sérülések kialakulását, és biztosan nem terheled túl a szervezetedet.
Megtalálni az egyensúlyt
Ha szüneteltettük az edzést, és most visszatérünk, akkor a legfontosabb, hogy megtaláljuk az egyensúlyt. Ne várjunk túl sokat magunktól, és ne terheljük túl a testünket, hiszen könnyen sérüléshez vezethet. Ugyanakkor, ha túl könnyen indulunk neki, akkor az sem vezet eredményre. Az ideális megoldás az, ha lassan és fokozatosan növeljük a terhelést, és figyeljük a testünk reakcióit.
Lassan és fokozatosan
Ha valaki újra elkezdi az edzést, akkor érdemes lassan kezdeni, és fokozatosan növelni az intenzitást. Ha hosszabb időn keresztül nem voltunk fizikailag aktívak, akkor az izmaink gyengülni kezdtek, és az állóképességünk is csökkent. Ez azt jelenti, hogy kezdetben csak könnyű edzéseket kell végezni, majd fokozatosan növelni az intenzitást és az időtartamot. Fontos, hogy figyeljük a testünk jelzéseit, ha bármilyen fájdalmat vagy kellemetlen érzést tapasztalunk, akkor azonnal álljunk le és konzultáljunk az orvosunkkal.
Az edzésterv összeállítása
Az edzésterv összeállítása az egyik legfontosabb dolog, amit meg kell tennünk, mielőtt újra elkezdjük az edzést. Az edzéstervnek tartalmaznia kell az edzés időtartamát, az intenzitást, az edzések típusát és az edzések napjait. A kezdeti időszakban az edzéseknek rövidebbeknek kell lenniük, és csak könnyű és közepes intenzitásúak lehetnek. Ahogy javul az állóképességünk, és erősödnek az izmaink, növelhetjük az edzések időtartamát és az intenzitást.
Az étrend fontossága
Az étrendünknek is nagyon fontos szerepe van abban, hogy visszanyerjük az egészséges életmódunkat. Az edzések előtt és után is fontos, hogy megfelelően táplálkozzunk, és az energiát pótoljuk a testünknek. A magas fehérjetartalmú ételek, mint például a hús, hal, tojás és bab, segítenek az izomépítésben és a regenerációban. A zöldségek és gyümölcsök pedig a szervezet számára fontos vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaznak, amelyek szintén hozzájárulnak az egészségünkhöz.
Az egészségmegőrzés és az edzés
Az edzés nem csak a testünknek, de az elménknek is jót tesz. Az edzés során kiválasztódik az endorfin hormon, amely javítja a hangulatunkat, csökkenti a stresszt és az általános egészségi állapotunkat is javítja. Az edzés nem csak az izomzatunkat erősíti, de az immunrendszerünket is javítja, így nagyobb ellenálló képességgel rendelkezünk a betegségekkel szemben.